Емоційний інтелект

Емоційний інтелект

Емоційний інтелект - це, в першу чергу, наше вміння розбиратися в собі, правильно розпізнавати емоції («що зі мною зараз відбувається?», «що я відчуваю?», «можливо, я злюсь»). Розуміти, що їх викликає («через що я злюся?», «про що сигналізує мій стан?»). І вміння керувати собою, діяти на користь («як мені прожити злість безпечно для себе та оточуючих – при цьому не ігноруючи та не заганяючи її глибоко всередину?»). Це називається «саморегуляція».

Емоційний інтелект «відповідає» за наше вміння знаходити спільну мову з іншими, підтримувати стосунки та відчувати себе вільно у спілкуванні. Розуміти не лише себе, вміти домовлятися, проявляти співчуття та гнучко адаптовуватися до навколишньої ситуації.

Як розвинути емоційний інтелект у дитини???

  • Відображайте стан дитини, описуйте те, що з нею відбувається, не ділячи почуття на «хороші» та «погані». Називайте емоції: «я бачу, ти засмутився», «тобі сумно», «ти радієш», «мені здається, тобі страшно». Поступово дитина буде вчитися сама розбиратися в тому, що з нею відбувається. Запитуйте в неї: «що ти зараз відчуваєш?». Це буде спонукати її зазирати в світ емоцій та налагоджувати уважний контакт із собою.
  • Відгукуючись на емоційний стан дитини, вчіть її при цьому регулювати свою поведінку. Ці два моменти не можуть бути відділені один від одного! «Коли хтось бере твою річ без дозволу, ображатися, протестувати та злитись – це нормально, але накидуватися на іншого з кулаками, завдавати йому біль – не можна. Попроси повернути тобі річ словами».
  • Озвучуйте свої почуття. Для розвитку емоційної компетентності в дітей дуже важливо, щоб їхні близькі добре розбирались у тому, що відбувається всередині них самих, уміли проживати свої емоції, керувати ними та цим показувати живий приклад.
  • Емоції можна малювати, їх можна показувати або пробувати вгадати. Можна читати разом книги, написані спеціально для дітей, створювати історії. А також обговорювати, для чого нам потрібне те чи інше почуття, чому воно виникає та чим допомагає. Можна аналізувати літературних героїв, кіноперсонажів або знайомих людей в тій чи іншій ситуації: «що б ти відчув/відчула на їхньому місці?».

Розвинута емоційна компетентність – не панацея від життєвих проблем та труднощів. Зате цінний подарунок для дітей на їхньому життєвому шляху. Емоційний інтелект відіграє центральну роль у загальній якості нашого життя – у тому, як ми налагоджуємо контакти з іншими людьми, дізнаємося щось нове, досягаємо цілей, справляємося зі стресом і взагалі відчуваємо себе вільними та щасливими.

Ірина Гайдучок, практичний психолог ліцею №2