ВІЛ/СНІД – стосується кожного!

ВІЛ/СНІД – стосується кожного!

Щорічно 1 грудня у світі відзначається Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Його мета – привернути увагу громадськості і нагадати суспільству, що ВІЛ/СНІД є однією з самих глобальних проблем людства.

ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції)  ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах  та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших  систем організму. Відповідно до сучасних уявлень ВІЛ-інфекція відноситься до невиліковних хвороб, має тривалий хронічний перебіг і, в разі відсутності  ефективної терапії, закінчується смертю хворого.

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – це заключна стадія ВІЛ-інфекції, яка виявляється як комплекс захворювань, що виникають у ВІЛ-інфікованої людини на фоні послабленого імунітету.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування.

Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ.  У вересні 2020 року в Україні офіційно зареєстровано 1 515 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 382 пацієнтів діагностовано СНІД, а 175 людей померли від СНІДу.

Шляхи передачі ВІЛ:

  • статевий – під час сексуальних контактів;
  • через кров: під час переливання інфікованої крові; у разі ін’єкційного вживання наркотиків; під час виконання медичних та гігієнічних маніпуляцій нестерильними інструментами;
  • від інфікованої матері до дитини – під час вагітності, пологів, вигодовування грудним молоком.

Як не передається ВІЛ?

Багаторічний досвід епідемії свідчить, що вірус імунодефіциту людини не передається повітряно-крапальним, побутовим шляхом або через укуси комах-кровососів.

Не можна інфікуватися ВІЛ, якщо їсти, пити, займатися спортом, їздити в транспорті, плавати в басейні, користуватися рушником, туалетом чи ванною спільно з ВІЛ-позитивними людьми. ВІЛ ніколи не передається при обіймах, дружніх поцілунках, кашлі, чханні, нежиті чи пітнінні.

З огляду на це жити і навчатися поруч з ВІЛ-позитивними цілком безпечно, якщо дотримуватися наведених вище нескладних правил.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це важлива нагода для підняття поінформованості молоді, широких верств населення про проблеми ВІЛ/СНІДу, проблеми людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, звільнення від наркотичної та алкогольної залежності.