Тримайте руки та думки в чистоті: особиста гігієна захистить від вірусу, а інформаційна ‒ від паніки

Тримайте руки та думки в чистоті: особиста гігієна захистить від вірусу, а інформаційна ‒ від паніки

У період карантину звідусіль лунають заклики про дотримання особистої гігієни рук, але не менш важливою є й інформаційна гігієна. Завдяки Інтернету та соцмережам події, що розгортаються на теренах держави, сприймаються так, ніби вони відбуваються у нас вдома. Така розмитість кордонів посилює занепокоєння та почуття незахищеності. Поглинаючи велику кількість інформації, ми піддаємося так званій соціальній тривозі. Тому дуже важливо отримувати лише правдиву інформацію, яка базується на підтверджених фактах, а не на суб’єктивних судженнях чи домислах.

Гортаючи стрічку в мережі, переважна більшість користувачів звертає увагу на гучні слова. Цим активно зловживають автори хибних новин, вживаючи у заголовках надмірне перебільшення на кшталт «жахливий», «небачений», «неймовірний», «шокуючий», «відкрив усім очі», «вразив увесь світ». Що цікавішим виглядає заголовок новини, тим більша ймовірність того, що це є фейк, якому не варто довіряти. Важливо пам’ятати: у професійних новинах ми ніколи не побачимо жодного натяку на оцінку будь - чого. Тому і не варто одразу довіряти емоційній, сенсаційній інформації, адже вона створена саме для маніпулювання суспільною думкою.

Матеріали з посиланнями на перевірені джерела ‒ не завжди вірні, або ж можуть викривлювати інформацію, вириваючи щось із контексту. Те саме стосується цитат відомих людей, яким ми довіряємо. Наприклад, некоректно вирвана з контексту цитата відомого лікаря може викликати ефект прямо протилежний тому, що хотів сказати цей лікар. Тому якщо нам потрібна інформація, скажімо, від конкретних фахівців, краще послухати декількох різних. А ще краще ‒ поцікавитися рекомендаціями ВООЗ, над якими працюють тисячі кращих лікарів світу.

Психологічні реакції людини та її поведінка залежать від отриманих знань. Якщо кілька разів в її поле зору потрапляли повідомлення панічного характеру, мимоволі з’являються тривожні думки. Навіть читання лякаючих заголовків новин викликає в організмі викид кортизолу, який називають гормоном стресу.

Тому порада дуже проста ‒ час від часу відпочивайте від новин, не дозволяйте інформаційному впливу керувати вашим настроєм. У цьому вам допоможуть декілька порад для правильного сприйняття інформації:

  • порівнюйте подачу інформації з декількох джерел;
  • будьте пильними до занадто емоційного матеріалу. Не дайте одиничному шокуючому факту відвернути увагу від загальної картини. Ставтеся критично до висновків кореспондентів, що базуються на їхніх власних почуттях;
  • не вірте «голосним» заголовкам. Завжди аналізуйте увесь матеріал;
  • обмежте коментування фейкової інформації - це допоможе уникнути зайвого «інформаційного шуму»;
  • аналізуйте саме джерело, що публікує матеріал;
  • отримуйте інформацію лише на офіційних сторінках державних установ.

Нижче наводиться перелік офіційних джерел, які подають правдиву та підтверджену інформацію про Covid-19:

  • https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov ‒ на сайті Міністерства охорони здоров’я України публікують офіційну статистику хворих в Україні. Також тут можна переглянути рекомендації МОЗ, алгоритми дій у разі виявлення симптомів і дізнатися телефони гарячих ліній COVID-19 в регіонах;
  • https://www.phc.org.ua/news ‒ сторінка Центру громадського здоров’я України;
  • https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/ ‒ на сторінці Служби безпеки України можна переглянути інформацію щодо розкритих фейків про коронавірус, які ширяться Інтернет-мережею;
  • https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 ‒ у розділі сайту Всесвітньої організації охорони здоров’я розміщують інформацію та рекомендації від міжнародних експертів. ВООЗ як спеціалізована установа ООН підтримує співпрацю між урядами і партнерами для швидкої протидії поширенню коронавірусу.

Дехто обирає наступну позицію: дистанціюється від ситуації та вважає, що це все його не стосується, штучно створює навколо себе інформаційний вакуум. Така «стерильність» також шкідлива, адже робить людину вразливою. Кожен повинен робити висновки та мати власну точку зору. Для цього достатньо критично оцінювати будь-які дані й дотримуватися інформаційної гігієни.

Здоров'я усім нам!

Ірина Гайдучок, практичний психолог ліцею №2