Наш співрозмовник – Крістіан Ліхтенберг

Наш співрозмовник – Крістіан Ліхтенберг

Крістіан Ліхтенберг - філолог, який знає 5 мов, людина, яка відвідала більше 170-ти країн світу і просто вчитель із Мюнхена. Пан Ліхтенберг вже другий рік викладає німецьку мову в нашому ліцеї №2. Ми захотіли дізнатися про його життєві пригоди, отриманий досвід і поставили пану Крістіану низку оригінальних запитань.

У скількох країнах Крістіан Ліхтенберг працював, де він спілкувався з Леонардо Ді Капріо і про ще багато цікавого з життя нашого гостя, вчителя і колеги читайте в матеріалі нижче.

 • Чи ставите Ви собі якісь обмеження? Для мене, наприклад, це не їсти після шостої.

У моєму житті немає обмежень, хоч я постійно намагаюся їсти менше шоколаду, солодощів, але зазвичай це не працює.

 • Як Ви думаєте, варто жити заради насолоди?

Звісно ж. Якщо в житті безліч обмежень, то втіхи лишається вкрай мало. Звісно ж, все має бути в міру – не добре, коли забагато їжі чи радощів, але… Як все в нормальних кількостях, проблем не виникає.

    -    Про що Ви мрієте?

Мрію відвідати всі країни світу. На даний момент я побував у близько 70 країнах, тож залишилося більше 100, куди ще не ступала моя нога, але протягом життя я хочу відвідати їх усіх.

    -     Скільки країн є у світі взагалі?

Думаю, що актуальне число – 195 країн. На даний момент я відвідав близько третини світу.

     -    Якщо б Ви могли запросити на обід  будь-яку історичну особистість, кого б обрали? І чому?

Це був би Джакомо Пуччіні, італійський оперний композитор, який провів життя так, як і я уявляю його собі. Життя, яке складається лише з радості, прекрасних моментів, чудової музики, гарної погоди. На обіді я би запитав в Джакомо його рецепт красивого життя і які поради він би міг мені дати.

Або, як альтернативу, я би запросив, звичайно, Наполеона. Ви можете багато чому навчитися від Наполеона, особливо в галузі стратегій і того, як поводитися з людьми. Це можна дізнатися в імператора Наполеона.

 • Що для вас ніжність?

Ніжність - це ласкаві дотики, погладжування, сидіти близько одне до одного. І все це на березі моря (чи озера) під час романтичного заходу сонця.

 • Якщо б Ви були чарівником, якими магічними здібностями Ви б себе наділили? Чому?

Я хотів би мати магічну силу подорожі в часі, щоб я міг подорожувати як в минуле, так і в майбутнє. У майбутньому, я би подивився, яким буде світ, а в минулому відвідав би цікаві епохи Стародавнього Риму, Стародавнього Китаю та інші.

 • Ви займаєтеся самоосвітою?

Так, звісно. Я вивчив багато мов. А власне над мовами треба постійно працювати, інакше все забудеться. Потрібно постійно щось читати та вправлятися, аби все трималося в голові. І, звичайно, я багато вивчаю про країни, де розмовляють тими мовами, котрими я володію. Наприклад, зараз читаю книгу про роль французької мови в нашому світі.

 • Якщо б хтось написав книгу про Ваше життя, яку б вона мала назву?

Ймовірно, «Мандрівний птах». Мандрівний птах – той, що ніколи не залишається на одному місці. Він завжди подорожує світом.

 • Уявіть: Ваш корабель затонув і Вас винесло на безлюдний острів. Ваші дії?

Побудував би будинок з пальмового листя, оскільки вони стійкі, тому годяться для цього. А  також їв би кокоси та банани, бо вони корисні та поживні.

 • Професія, за яку б Ви ніколи не взялися?

Податковий інспектор. Фінанси, підрахунок грошей, робота в офісі - це не для мене. Це нудно. Кожен день завжди однаковий. Не так багато роботи з людьми. Найчастіше маєш справу з неприємними  проблемами. Робота в офісі – взагалі не про мене. Вчителювання куди цікавіше, особливо коли маєш справу з dobridity.

 -  Ви багато переїжджаєте, а з відстанню зв'язок між людьми втрачається (знаю це по собі). Чи багато у Вас друзів? Чи є друзі зі школи?

Звісно. Україна - шоста країна,  де я працюю. У п’ятьох країнах, де я працював раніше, у мене з’явилося багато друзів та знайомих, і досі контактую з усіма. Сьогодні підтримувати знайомства на відстані вже не проблема, завдяки спілкуванню через WhatsApр  чи Facebook.

 • Чи у Вас брали колись інтерв'ю?

Так. І не один раз. Останнє інтерв’ю в мене брали у Львові в ліцеї ім. Симоненка, де я працюю. Їхня шкільна газета “Планета 85” робила  таке ж інтерв’ю зі мною, як і ти зараз. Також я давав багато інтерв’ю в школах інших країн, де я працював.

 • Ваша улюблена книга, фільм, їжа?

Почнімо з їжі – жодних фаворитів. На світі багато хорошої їжі: французька, італійська, українська кухні… Я багато що люблю, але не суші – не надто полюбляю рибу. З книгами те ж, що й із їжею – існує безліч хороших книг, одну не обрати. Якщо вже обирати, то «Проілюстровану історію світу» Дітріха Шваніца, а також «Нічний експрес до Лісабону» Паскаля Мерсьє - психологічний роман про вчителя, що пізнає красу життя в цій подорожі. Щодо фільму: історичний фільм «Васко да Гама» про подорож однойменного мандрівника до Індії.

 • Якщо була б можливість зіграти будь-яку роль у фільмі, яку б обрали Ви?

Думаю, роль політика або президента. Я б грав роль глави держави, можливо, щось на зразок імператора. Будь-яку роль, головне, щоб з політичною функцією. Наприклад, я хотів би зіграти Наполеона. Або зіграв би в фільмі про Бісмарка, німецького канцлера XIX століття. Можливо, й роль античного римського імператора. Таке амплуа мені до вподоби.

 • У кожного в житті були критичні моменти. Які пережили Ви ?

Затяжних криз у моєму житті не було. Це були швидше небезпечні моменти для мене. Наприклад, одного разу у мене виявили коронавірус, але це був covid-3, не covid-19. А іншого разу мене трохи не застрелили, це сталося під час пограбування. Але таких моментів було мало.

 • Якщо б Ви були якоюсь їжею, то якою саме?

Можливо, шоколад чи тірамісу, бо це солодке. Це те, що приносить радість. Наприклад, шоколад робить щасливим.

 • Яке Ваше найбільше досягнення та найбільш вражаюча невдача?

Найбільшим моїм успіхом стала докторська ступінь, яку я отримав у 2020 році. А найбільша невдача ... Найбільший провал ... Як ви бачите, їх не так багато. О, так. Одного разу сталася аварія з машиною, але це навряд чи можна назвати власне провалом, хай ремонт й обійшовся мені дорого.

 • Чого б Ви ніколи не зробили в житті? Ну наприклад, стрибок з парашутом.

Екстремальні види спорту – дійсно не моє. Також я би не закурив, а тим паче не вживав би наркотики.

 • Як щодо алкоголю?

Можу випити, але не занадто багато, в міру своїх можливостей.

 • Як вам горілка?

Можу випити одну чарку, не більше.

 • Ви любите подорожувати. Ваша топ-пятірка країн для подорожей?

5 країн, які варто побачити: на першому місці Італія, на другому Франція, на третьому, я би сказав, Китай, на четвертому місці, думаю,  Мексика, а яку ж би то на п’яте місце поставити? Хмм…

         - США?

Ні, не США. И-и-их, важко сказати… Країна Карибського басейну чи якась південна, з виходом на море.

 • Найчистіше і найрозвиненіше місто?

Щодо найчистішого та найпрогресивнішого міста - Сингапур, це загальновідомий факт. Сингапур - найчистіше місто.

 • Ваші ТОП-3 класних міст світу?

Отож,  Нью-Йорк – але не як місто у США, а власне як населений пункт, а також Ріо-де-Жанейро та Пекін.

 • Хто для Вас є кумиром? Що Вам імпонує в ньому - його спосіб життя, думки? Він із сьогодення чи минулого?

Із сьогодення. Ним був – його вже не стало – мій викладач, професор латинської. Ми чинили однаково, точніше мої вчинки схожі на його. Попри латинь, він володів французькою, італійською, іспанською, румунською, а також відвідав країни, де ними говорять, перейняв дещо зі стилю життя їх народностей. Отож, яким був він – таким є я.

 • Чи доводилось Вам бачити когось із зірок у своєму житті ?

Так, це був Леонардо Ді Капріо. Леонардо Ді Капріо має  бабусю, що живе в Німеччині поблизу Кельна. Моя бабуся також проживає в тому місті. Якось я приїхав її провідати. Зустрів хлопця, що жив поблизу, з яким іще з дитинства був знайомий. І як ми зустрілися, мені було, думаю, близько 25 років. Ми домовились зустрітися в місті, пішли разом в кафе, де сиділи й теревенили, і тут він раптово каже: «Глянь, цей чолов’яга ось там схожий на Леонардо Ді Капріо!» Я йому відповідаю: «А, так, ти маєш рацію, у нього така ж зачіска» та ще щось в такому дусі. І тут цей чоловік встає й підходить до нашого столика й каже: «Я не схожий на Леонардо Ді Капріо, я й є Леонардо Ді Капріо». Я й не знав, що актор так добре володіє німецькою. І тоді він почав нам розповідати про свою бабусю, що й досі проживає в Німеччині, про батьків, що мешкають в Америці, де він і народився, а також про те, що в Німеччину він приїхав провідати бабусю.

 • Ви не боїтеся смерті?

Ні, цього страху я не маю. Звісно, я намагаюсь відвідувати певні місцини тільки в мирні часи. Перш ніж кудись їхати, завжди шукаю інформацію про стан тієї місцевості.

Інтерв’ю взяла Єлизавета Ніколаєнко,

технічна допомога в перекладі з німецької - Мар'яна Зьола і

Ніколь Козловська

 

 

Сhristian Lichtenberg ist ein Philologe, der 5 Sprachen beherrscht hat, eine Person, die mehr als 70 Länder der Welt besucht hat und einfach ein Programmlehrer aus München. Schon das zweite Jahr unterrichtet Herr Lichtenberg an unserem Lyzeum 2 Deutsch. Wir wollten mehr Informationen über ihn sammeln und haben ihm 20 interessante Fragen über seine Lebensabenteuer und Erfahrungen gestellt.

Wo Christian Lichtenberg Leonardo DiCaprio begegnet ist, in welchen Ländern er unterrichtet hat und viele andere Tatsachen aus seinem Leben erfahrt ihr aus unserem Interview.

 • Gibt es irgendwelche Beschränkungen in Ihrem Leben? Ich, zum Beispiel, erlaube es mir nicht, nach 18 Uhr zu essen.

Nein, Beschränkungen in meinem Leben gibt es nicht. Ich versuche immer wieder weniger Schokolade, weniger Süßigkeiten zu essen, aber meistens funktioniert das nicht. Also, es gibt keine Beschränkungen.

 • Könnten Sie sagen, dass das Leben für Freude ist?

Ja natürlich, wenn man viele Beschränkungen im Leben hat, ist keine Freude mehr. Man muss schauen, dass man nicht zu viel macht, zu viel isst oder zu viel Freude hat, aber wenn alles seine richtige Menge hat, dann ist es kein Problem.

 • Wovon träumen Sie?

Ich träume davon, dass ich alle Länder der Welt besuche. Bis jetzt habe ich vielleicht 70 Länder besucht, also sind noch mehr als 100 Länder übrig, die ich nicht kenne, aber im Leben will ich sie alle besuchen.

 • Wie viele Länder gibt es in der Welt?

195, glaube ich, ist die aktuelle Zahl. Im Moment habe ich ungefähr ein Drittel der Welt besucht.

 • Stellen Sie sich vor, dass Sie die Möglichkeit bekommen haben, eine berühmte historische Persönlichkeit zum Mittagessen einzuladen? Wer wäre das und warum?

Das wäre Giacomo Puccini, der italienische Komponist. Er hat ein Leben geführt genauso, wie ich mir das vorstelle. Ein Leben, das nur aus Freude besteht: aus schönen Momenten, aus guter Musik, gutem Essen, Leben in schönem Wetter, viel Zeit – genauso, wie ich mir das wünsche. Bei dem Mittagessen würden wir dann diskutieren, was sein Rezept für das schöne Leben ist, welche Tipps er mir geben kann. Oder als Alternative - natürlich Napoleon. Von Napoleon kann man auch sehr viel lernen, vor allem im Bereich Strategie und wie man mit Menschen umgehen muss. Das kann man von Kaiser Napoleon lernen.

 • Was bedeutet für Sie „Zärtlichkeit“?

Zärtlichkeit bedeutet enge Berührung: Streicheln und eng zusammen bei einem romantischen Sonnenuntergang an einem See zu sitzen.

 • Wenn Sie Zauberer wären, welche magischen Kräfte würden Sie gerne besitzen? Warum?

Ich hätte gerne die magische Kraft durch die Zeit zu reisen, dass ich mal sowohl in die Vergangenheit, als auch in Zukunft reisen kann. In der Zukunft möchte ich sehen, wie die Welt sein wird, und interessante Epochen der Vergangenheit besuchen: das alte Rom, das alte China und ähnliche Epochen.

 • Widmen Sie Zeit der Weiterbildung?

Ja, natürlich. Ich habe ja viele Sprachen gelernt. Gerade bei Sprachen ist wichtig, dass man kontinuierlich was trainiert, sonnst gehen die Sprachen verloren. Man muss immer kontinuierlich irgendwas in der Sprache lesen, damit man Sprache nicht verliert. Und natürlich mache ich viel Weiterbildung über die Länder, wo die Sprachen gesprochen werden. Z.B. jetzt lese ich ein Buch über die Rolle der französischen Sprache in der Welt.

 • Wenn jemand ein Buch über Ihr Leben schreiben würde, wie würde es heißen?

Wahrscheinlich „Der Wandervogel“. Der Wandervogel ist ein Vogel, der nie fest an einem Ort bleibt, immer auf Reisen durch die Welt ist.

 • Stellen Sie sich vor: Ihr Schiff sinkt und Sie stranden auf einer einsamen Insel. Was würden Sie machen?

Aus Palmenblättern ein Haus bauen, denn Palmenblätter sind stabil, damit kann man ein Haus bauen. Es ist auch gesund, Kokosnüsse und Bananen zu essen.

 • Welchen Beruf würden Sie nie für sich wählen?

Finanzbeamter. Finanzen, Geld zählen, Büroarbeit - das ist nichts für mich. Das ist langweilig. Jeder Tag ist immer gleich. Du hast nicht viel mit Menschen zu tun. Meistens sind unangenehme Probleme. Also generell Büroarbeit ist nichts für mich. Ich mag mehr mit Kindern arbeiten, vor allem mit dobri dity.

 • Sie ziehen oft von einem Ort zu einem anderen um, und in der Ferne geht die Verbindung zwischen den Menschen verloren. Das weiß ich auch aus meiner eigenen Erfahrung. Haben Sie viele Freunde? Haben Sie noch Kontakt mit Ihren Schulfreunden?

Ja, natürlich. Die Ukraine ist ja jetzt das sechste Land, wo ich arbeite. In den Ländern, wo ich vorher gearbeitet habe, habe ich natürlich viele Freunde und Bekannte. Und mit allen habe ich Kontakt noch – ist heute kein Problem mehr. Man hat Kontakt über WhatsApp, über Facebook. Man kann ohne Probleme Kontakte halten.

 • Waren Sie schon einmal interviewt?

Ja, natürlich. Das letzte Interview war in Lviv, an dem Lyzeum dort, am Symonenko-Lyceum. Die Schülerzeitung dort, ,Planet 85“, hat auch so ein Interview mit mir gemacht. Ich gab auch viele Interviews in Schulen in anderen Ländern, in denen ich gearbeitet habe.

 • Haben Sie ein Lieblingsbuch? Lieblingsessen? einen Lieblingsfilm?

Lieblingsessen habe ich nicht. Es gibt viele Sachen, die gut sind: französisches Essen ist gut, italienisches Essen ist gut, ukrainisches Essen ist gut… Deshalb ein Lieblingsessen habe ich nicht, es sind viele Lieblingsessen. Aber Sushi mag ich nicht, weil das Fisch ist. Na ja, und beim Lieblingsbuch ist genau so: Es gibt viele gute Bücher, die ich kenne. Das Lieblingsbuch habe ich nicht, es gibt viele Lieblingsbücher. Machen wir es so - ich wähle zwei Bücher: „Die Illustrierte Weltgeschichte“ von Dietrich Schwanitz und mein Lieblingsroman ist „Nachtzug nach Lissabon“ von Pascal Mercier. Ein psychologischer Roman über einen Lehrer, der das Schöne im Leben auf dieser Reise findet. Mein Lieblingsfilm, Lieblingsfilm… Ist so ein historischer Film über die Reise von Vasco da Gama nach Indien, und der Film heißt auch „Vasco da Gama“.

 • Wenn es eine Gelegenheit gäbe, eine Rolle in einem Film zu spielen, was für eine wäre das?

Wahrscheinlich die Rolle eines Politikers oder eines Präsidenten. Also, ich würde die Rolle von einem Staatschef spielen. Es kann auch so was, wie ein Kaiser sein, aber irgendeine Rolle mit einer politischen Funktion. Zum Beispiel, ich würde Napoleon spielen. Oder ich würde in einem Film über Bismarck, einen deutschen Kanzler aus dem XIX. Jh. spielen. Oder die Rolle eines römischen Kaisers.

 • Jeder von uns kann von Zeit zu Zeit eine Krise durchmachen. Welche kritischen Momente haben Sie erlebt?

Lange Krisen waren das nicht. Das waren mehr gefährliche Momente. Einmal, z. B., hatte ich Corona, aber das war Covid-3, nicht Covid-19. Einmal bin ich fast erschossen worden, bei einem Raubüberfall… Aber das waren kurze Momente immer nur.

 • Wenn Sie ein Gericht/ein Lebensmittel wären, was für ein wären Sie?

Wahrscheinlich Schokolade, oder Tiramisu. Weil das was Süßes ist; etwas, was Freude macht.

 • Welches war bisher Ihr größter Erfolg und Ihr größter Misserfolg?

Größter Erfolg war der Doktortitel, das Doktorat in 2020. Größter Misserfolg... Größter Misserfolg... Ach, so. Du siehst schon, gibt’s nicht viele. War mal ein Unfall mit dem Auto, aber diesen würde ich nicht Misserfolg nennen. Natürlich, war es teuer das Auto zu reparieren. Das kann man nicht ein Misserfolg nennen.

 • Was würden Sie im Leben nie machen? Zum Beispiel, Fallschirmsprung oder so was ähnliches.

Extremsport würde ich tatsächlich nicht machen. Rauchen würde ich nicht. Drogen nehmen würde ich auch nicht.

 • Alkohol trinken?

Ja, aber nicht zu viel: Nur so viel trinken, dass es nicht zu viel ist.

 • Wodka?

Ein Schnapsglass, nicht mehr.

 • Sie reisen gern. Welche 5 Länder der Welt lohnt es sich, Ihrer Meinung nach, zu besuchen?

5 Länder, die es sich zu sehen lohnt? An erster Stelle - Italien, an zweiter Stelle - Frankreich, an dritter Stelle, sag ich, China; An vierter Stelle würde ich sagen Mexico; an fünfter Stelle… Schwer zu sagen. Ein karibisches Land, oder eins von den Südseeländern.

 • Was ist die sauberste und die progressivste Stadt?

Was ist die sauberste und die progressive Stadt? Singapur, das kennt man generell – Singapur ist die sauberste Stadt.

 • Nennen Sie Ihre Top 3 der tollsten Städte der Welt.

Die Top 3 der tollsten Städte der Welt: New York(also als Stadt, nicht die USA insgesamt), Rio de Janeiro und Peking.

 • Haben Sie ein Vorbild? Was imponiert Ihnen an dieser Person: ihre Lebensweise, Gedanken usw.? Ist sie aus der Vergangenheit oder Gegenwart?

In unserer Zeit. Er war ein Professor für lateinische Sprachen. Er hat so wie ich gemacht, oder deutlicher - ich habe so gemacht, wie er. Konnte Französisch und Italienisch, und Portugiesisch, und Spanisch, und Rumänisch - konnte alle diese Sprachen, hat diese Länder besucht. Hat auch so den Lebensstil gehabt. Also, genauso wie er war -  so bin ich auch.

 • Haben Sie einmal einen Star kennengelernt? Wer war das?

Ja, das war Leonardo DiCaprio. Leonardo DiCaprio hat eine deutsche Großmutter. Seine Großmutter wohnt in Deutschland, in der Nähe von Köln. Meine Großmutter wohnte auch in Köln. Einmal bin ich bei meiner Großmutter zu Besuch gewesen. Habe einen Jungen aus der Nachbarschaft getroffen, also den kannte ich auch schon, seit ich Kind war. Und als diese Begegnung geschah, war ich, glaube ich, 25 oder so. Ich habe mich mit dem Nachbarn in der Stadt getroffen, wir sind in ein Cafe gegangen, wir waren da und haben gesprochen, und dann sagt er auf einmal: „Schau mal, dieser Typ da drüben sieht so aus, wie Leonardo DiCaprio!“ Und dann haben wir so gesprochen: „Ja, stimmt, du hast recht, der hat die Frisur so wie er“ und so. Und dann steht dieser Mann auf, kommt zu unserem Tisch und sagt: „Ich sehe nicht aus, wie Leonardo DiCaprio, ich bin Leonardo DiCaprio“. Ich wusste sogar nicht, dass der so gut Deutsch kann. Und dann hat er uns über seine Großmutter erzählt, die in Deutschland wohnt. Seine Eltern waren in Amerika und der wurde ja da geboren, und er war jetzt auch in Köln, um seine Großmutter zu besuchen.

 • Haben sie Angst vor dem Tod?

Nein, diese Angst habe ich nicht. Ich reise, natürlich, nicht nach dort, wo Krieg

und Konflikte sind. Nur in einer normalen, friedlichen Zeit.